Według aktualnego stanu badań stanowisko nr 20 w Klementowicach (gm. Kurów, pow. puławski, woj. lubelskie) jest to najdalej na północny-wschód wysunięty punkt osadnictwa magdaleńskiego w Europie. Wyniki badań wskazują, że u schyłku plejstocenu funkcjonowało w tym miejscu wielosezonowe obozowisko łowieckie.
Stanowisko archeologiczne położone jest w granicach administracyjnych wsi Klementowice we wschodniej części Polski. Znajduje się ono w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego, stanowiącego północno-zachodni skraj Wyżyny Lubelskiej. Północną krawędź Płaskowyżu, będącą jednocześnie północną granicą występowania lessów (granica Wyżyn i Nizin), dzieli od stanowiska jedynie około 3 km w linii prostej.
Widok na stanowisko od SW
Stanowisko archeologiczne w Klementowicach położone jest w obrębie względnie krótkiego (~150 m.), łagodnego stoku, jednostajnie opadającego w kierunku dna subpołudnikowej, okresowo odwadnianej doliny, stanowiącej górny odcinek niewielkiego cieku, nazywanego Potokiem Klementowickim. Stok ten charakteryzuje niewielkie nachylenie, osiągające maksymalnie 4º i zachodnia, „ciepła” ekspozycja. Różnice wysokości w jego obrębie dochodzą do 8 metrów (188-196 m n.p.m.). Współrzędne geograficzne stanowiska wynoszą: szerokość geograficzna 51º20'26,83”N; długość geograficzna 22º8'57,13”E.
więcej:
Tadeusz Wiśniewski (red.), Klementowice. A Magdalenian site in eastern Poland, Lublin 2015 /strony 15-30/